Naziemna telewizja cyfrowa: jak wybrać dekoder cyfrowy?

Dekoder cyfrowyW Polsce trwa obecnie długo wyczekiwany proces zmiany sposobu nadawania sygnału telewizji naziemnej. Do tej pory telewizję tę odbieraliśmy za pośrednictwem sygnału analogowego - najczęściej poprzez antenę zbiorczą (usytuowaną np. na dachu naszego domu) podłączoną do telewizora. W związku z wymogami Unii Europejskiej, telewizja analogowa musi zostać zastąpiona nową - cyfrową.

Naziemna telewizja cyfrowa: jakie zmiany przynosi?

Co oznacza ta zmiana dla przeciętnego Kowalskiego? To, że w okresie 7 listopada 2012 - 23 lipca 2013 jego telewizor prawdopodobnie przestanie wyświetlać jakiekolwiek programy (harmonogram wyłączania nadajników analogowych w Polsce można znaleźć tutaj). Wyjątkiem są telewizory nowe, posiadające wsparcie dla technologii MPEG-4 - ich właściciele nie muszą się niczym martwić (będą one w dalszym ciągu odbierać kanały).

Co z pozostałymi? W ich przypadku konieczne będzie zaopatrzenie się w tzw. set-top-box (popularny dekoder cyfrowy), czyli niewielkich rozmiarów urządzenie, umożliwiające odbiór nowej cyfrowej telewizji naziemnej za pomocą dotychczasowej anteny zbiorczej i ekranu naszego starego telewizora.

Na szczęście koszt dekodera cyfrowego nie jest wysoki. Niezłej jakości sprzęt kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Jest to jedyny i jednorazowy wydatek, który musimy ponieść aby odbierać sygnał nowej naziemnej telewizji cyfrowej. Wspomniane kilkadziesiąt złotych nie zostanie jednak wyrzucone w błoto. Dzięki odpowiednio dobranemu dekoderowi cyfrowemu nie tylko obejrzymy ulubione programy, ale również np. zdjęcia z wakacji czy filmy z pamięci USB. Nowa telewizja cyfrowa to jednak przede wszystkim znacznie większa liczba bezpłatnych, ogólnodostępnych kanałów (zwykle co najmniej kilkanaście, a nie kilka, jak to było w przypadku telewizji analogowej) - i to w bardzo dobrej jakości (w tym w jakości HD).

Dekoder cyfrowy: jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, aby móc korzystać z wymienionych wyżej oraz wielu innych dobrodziejstw naziemnej telewizji cyfrowej, należy posiadać dekoder cyfrowy o odpowiednich parametrach (przede wszystkim zgodnych z wymaganiami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji). Poniżej prezentujemy funkcje, na których obecność warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru urządzenia.

 • Wsparcie dla MPEG-4 (a nie tylko dla MPEG-2), czyli formatu, w którym nadawany jest sygnał naziemnej telewizji cyfrowej (warunek konieczny!).
 • Wsparcie dla technologii High Definition (HD), umożliwiającej oglądanie telewizji w wysokiej rozdzielczości. Obecnie nadawanych jest już kilka kanałów w jakości HD.
 • Obsługa dźwięku w jakości Dolby Digital Plus (oznaczanej często jako DD+ lub E-AC-3), a nie wyłącznie Dolby Digital.
 • Posiadanie portów umożliwiających połączenie dekodera cyfrowego z innymi urządzeniami:
  • SCART (złącze Euro) - najwygodniejszy sposób podłączenia dekodera do telewizora,
  • HDMI - złącze cyfrowe, umożliwiające m.in. wyświetlanie na ekranie telewizora obrazu z komputera,
  • wyjście cyfrowe audio (koaksjalne S/PDIF),
  • USB - pozwala na podłączenie do dekodera nośników pamięci (pendrive, dysk twardy).
 • W przypadku posiadania przez dekoder portu USB warto upewnić się czy urządzenie umożliwia:
  • przeglądanie zdjęć (w popularnych formatach),
  • oglądanie filmów (w popularnych formatach),
  • słuchanie muzyki (w popularnych formatach),
  • nagrywanie programów w zaplanowanym czasie i późniejsze ich odtwarzanie (PVR - Personal Video Recording).
 • Posiadanie polskojęzycznego menu.
 • Automatyczne wyszukiwanie dostępnych kanałów telewizyjnych.
 • Elektroniczny przewodnik po kanałach (EPG).
 • Niektóre dekodery wyposażone są również w gry, kontrolę rodzicielską, moduł do tworzenia list ulubionych programów, teletekst.
 • Gwarancja producenta (oczywiście im dłuższa tym lepiej, pewnym standardem jest jednak okres 24-miesięczny).
Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio na Niemarkowym Blogu...

 • Czy dwuletnia gwarancja może obowiązywać tylko rok?
  Czy dwuletnia gwarancja może obowiązywać tylko rok?

  Wybierając produkt kierujesz się zapewne jego walorami użytkowymi, ceną, jakością wykonania oraz usługami dodatkowymi, takimi jak długość okresu gwarancji. Im dłuższa tym oczywiście lepiej - świadczy ona bowiem o zaufaniu producenta bądź sprzedawcy do oferowanego urządzenia i w razie potrzeby gotowości do jego naprawy. Problem jednak w tym, że czasem długi okres gwarancyjny jest jedynie chwytem marketingowym, nie mającym zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

  Share
  Czytaj dalej...

Polityka prywatności

Użytkowanie serwisu Niemarkowe.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie przez niego plików cookie (polityka cookies).

Zainteresują Cię również

chinskie-sklepy-internetowe-zakupy-made-in-chinaNiemal wszystko co kupujemy (no, może poza żywnością) wyprodukowano w Chinach. Dlaczego by więc nie...
ceny-benzyny-on-lpg-gdzie-szukac-najtanszych-paliwRosnące ceny paliw nie napawają optymizmem. Tankując, wciąż płacimy więcej i więcej. Warto jednak...
jakie-opony-letnie-wybracKażdej wiosny kierowcy stają przed koniecznością wymiany opon w swoich samochodach z zimowych na letnie....
naziemna-telewizja-cyfrowa-jak-wybrac-dekoder-cyfrowyW Polsce trwa obecnie proces wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej. Aby cieszyć się jej dobrodziejstwem...

Sonda

Czy kiedykolwiek korzystałeś z oferty chińskiego sklepu internetowego?

Tak i jestem zadowolony(a) - 30%
Tak i żałuję - 5%
Nie, ale zamierzam - 20%
Nie i nie zamierzam - 45%

Wszystkich głosów: 20
The voting for this poll has ended on: czerwiec 30, 2013