Kwiaty na Dzień Kobiet: co każdy mężczyzna powinien wiedzieć?

Kwiaty na Dzień KobietDzień Kobiet, Dzień Kobiet! Niech każdy się dowie, że dziś jest święto dziewczynek! - tę piosenkę każdy z nas prawdopodobnie śpiewał już w szkole podstawowej bądź w przedszkolu. O tym, że w Dzień Kobiet płeć piękną należy obsypywać kwiatami wiedzą nawet dzieci. Jakimi i jak? To pytanie mogłoby już jednak nastręczyć wielu problemów - i to nie tylko najmłodszym, ale i tym bardziej doświadczonym panom. Spieszymy jednak z pomocą!

 

Historia Dnia Kobiet

W Polsce Dzień Kobiet postrzegany jest jako święto "komunistyczne", tymczasem z ZSRR ma ono niewiele wspólnego (przynajmniej jeśli chodzi o historię). Jego współczesnym obchodom początek dały bowiem ruchy robotnicze w Europie i Stanach Zjednoczonych. Pierwszy raz uroczystość tę świętowano 28 lutego 1909 r. w USA, a jej inicjatorem była Socjalistyczna Partia Ameryki. Podobno zorganizowano ją by upamiętnić mający miejsce rok wcześniej nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego (sprzeciwiały się złym warunkom pracy) i tragiczną śmierć 126 spośród nich (zostały zamknięte w zakładzie przez właściciela), jednak jednak nie zostało to jak dotąd potwierdzone przez historyków. W Polsce Dzień Kobiet zyskał na znaczeniu w czasach PRL-u, kiedy to kobietom wręczano pokaźne naręcza czerwonych goździków, dziś nieco zapomnianych - zastępowanych przez inne kwiaty, przede wszystkim przez róże i tulipany.

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet?

Nie znaczy to jednak, że w obecnych czasach tylko takie kwiaty wypada wręczać kobietom 8 marca (co ciekawe, ostatnio do łask wracają wspomniane wcześniej goździki). Panie z pewnością ucieszą się z każdego, nawet najskromniejszego bukietu, warto jednak w wyborze kierować się ich preferencjami - tak pod względem gatunków, jak i barwy kwiatów.

Jeśli jednak nie mamy pojęcia, jakie kwiaty lubią kobiety, które zamierzamy obdarować, możemy sprawdzić symbolikę poszczególnych gatunków i barw (przedstawiamy ją poniżej), a następnie stworzyć wiązankę bazując na ich znaczeniu.

Znaczenie barw kwiatów:

 • biel - niewinność, czystość, szacunek (najczęściej lilia, róża i stokrotka),
 • fiolet - tajemniczość i romantyczne uniesienia,
 • błękit - podobnie jak fiolet: tajemniczość i romantyczne uniesienia,
 • czerwień - miłość, pożądanie, namiętność,
 • barwa żółta - rozstanie, niewierność, zdrada (lepiej unikać wręczania kwiatów tej barwy swojej partnerce).

Symbolika gatunków kwiatów:

 • czerwona róża - gorąca miłość i pożądanie,
 • biała róża - melancholia,
 • kremowa róża - namiętność,
 • biały tulipan - pokój i przebaczenie,
 • biały goździk - szczerość uczuć,
 • czerwony goździk - gorące podziękowanie,
 • niezapominajka - miłość i wierność,
 • narcyz - zazdrość,
 • storczyk - zmysłowość,
 • hiacynt - miłość oraz żal po rozstaniu,
 • azalia - szacunek i podziw,
 • cyklamen - życzliwość,
 • bez - pierwsza miłość,
 • mieczyk - budząca się miłość,
 • fiołek - skromność oraz cicha miłość,
 • konwalia - nieśmiałość,
 • lilia - poważne zamiary,
 • słonecznik - adoracja.

Oprócz symboliki kwiatów, komponując bądź wybierając bukiet dla pań, warto również zwrócić uwagę na panujące obecnie trendy. Ostatnimi czasy niezwykle modne stały się bukiety wiosenne, które nie tylko pięknie wyglądają, ale dają również poczuć atmosferę zbliżających się ciepłych miesięcy. W Dzień Kobiet, jakby na przekór nowym czasom, popularne na powrót stały się goździki - symbol minionej epoki. Złożony z tych kwiatów bukiecik jest z pewnością niezłym sposobem na wyróżnienie się spośród tysięcy panów kupujących tego dnia tulipany.

A propos wyróżniania się - jeśli zależy nam na oryginalności, zamiast wybierać gotową wiązankę, postarajmy się skomponować bukiet samodzielnie (lub z pomocą kwiaciarki). Nasze trudy z pewnością zostaną zauważone i docenione przez obdarowaną kobietę.

Gdzie i kiedy kupować kwiaty na Dzień Kobiet?

No dobrze, skoro wiemy już jakie kwiaty wybrać, zastanówmy się gdzie i kiedy je kupić. Jeśli tylko mamy taką możliwość powinniśmy unikać nabywania kwiatów w sam Dzień Kobiet. Dlaczego? Po pierwsze - ze względu na długie kolejki w kwiaciarniach i stosunkowo mały wybór kwiatów (tego dnia rośliny bardzo szybko się rozchodzą i ich jakość i różnorodność mogą nie być najwyższe). Warto więc udać się po bukiet dzień wcześniej, a jeśli nie mamy takiej możliwości - zamówić go z wyprzedzeniem i odebrać w Dzień Kobiet. Da nam to pewność, że otrzymamy wiązankę dokładnie tają, jaką chcemy i co ważne - po ustalonej wcześniej cenie. A cena - ważna sprawa. Niestety, zachęceni wzrostem popytu kwiaciarze (którzy z kolei zwalają winę na producentów i hurtowników) 8 marca wyraźnie podnoszą ceny kwiatów - zazwyczaj o kilkadziesiąt procent.

Na szczęście kwiaciarnie nie są jedynym miejscem, w którym można zaopatrzyć się w kwiaty na Dzień Kobiet. Tego dnia w centrach większych i mniejszych miast można spotkać ulicznych sprzedawców kwiatów, którzy oferują pojedyncze rośliny lub ładne (najczęściej wielogatunkowe - wiosenne) bukieciki w bardzo atrakcyjnych cenach. Warto wspierać ich działalność - uliczni sprzedawcy są bowiem najczęściej działkowcami, którzy 8 marca próbują nieco dorobić do emerytury.

Jak transportować kwiaty i zwiększyć ich żywotność?

Niezależnie czy kupujemy kwiaty 8 marca czy w przeddzień święta kobiet, musimy zadbać o to, by jak najdłużej zachowały one świeżość - wszak długa żywotność kwiatów świadczy podobno o szczerości intencji wręczającego. Jak sprawić aby kwiaty jak najdłużej cieszyły oczy obdarowanych kobiet?

Po pierwsze, zaopatrzmy się w kwiaty nie do końca rozwinięte - tj. takie, które dopiero rozkwitną (ich żywotność jest znacznie dłuższa niż kwiatów już kwitnących).  Ponadto, roślinom należy zapewnić im bezpieczny transport. Kwiaty można przewozić nawet na znaczne odległości, pod warunkiem, że będą odpowiednio zabezpieczone i zaopatrzone w wodę. Zazwyczaj wystarczy dany bukiet kilkakrotnie owinąć szarym papierem (a nie folią - kwiaty muszą oddychać), zszywając go na złożeniach. Podczas transportu nie musimy trzymać go w pojemniku z wodą - wystarczą specjalne gumowe nakładki, dostępne (zwykle bezpłatnie) w każdej kwiaciarni. Pamiętajmy aby nasadzić je na wszystkie łodygi kwiatów.

Przed włożeniem roślin do wazonu warto odrobinę przyciąć końcówki ich łodyg (dotyczy sytuacji, kiedy były one transportowane bez wody - ich łodygi mogły wyschnąć i uniemożliwić odpowiedni przepływ wody do liści i kwiatów). W ten sposób można ożywić kwiaty nawet mocno zwiędnięte i na pozór nadające się jedynie do wyrzucenia.

Aby długo utrzymać świeżość ciętych kwiatów warto również zachować higienę wazonu - dokładnie umyć go przed umieszczeniem w nim roślin i często zmieniać wodę (powinno być jej dużo, aby nie psuła się zbyt szybko). Dobrze jest dodać do niej trochę bakteriobójczej odżywki do danego gatunku kwiatów (dostępna w każdej kwiaciarni).

Jak wręczać kwiaty kobiecie?

Przede wszystkim, kwiaty (niezależnie czy chodzi o pojedynczą sztukę, mały bukiet czy wielkie naręcze kwiatów) wręczamy kwiatami do góry. Transportujemy je natomiast kwiatami do dołu. Przed wręczeniem bukietu koniecznie ściągnijmy z niego wszelkie materiały ochronne (papier, sznurek, nakładka z wodą itp.). Nietaktem jest ponadto obdarowywanie kobiety bukietem złożonym z parzystej liczby kwiatów (wiązanka powinna składać się z np. z trzech lub pięciu, a nie czterech sztuk kwiatów).

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio na Niemarkowym Blogu...

 • Czy dwuletnia gwarancja może obowiązywać tylko rok?
  Czy dwuletnia gwarancja może obowiązywać tylko rok?

  Wybierając produkt kierujesz się zapewne jego walorami użytkowymi, ceną, jakością wykonania oraz usługami dodatkowymi, takimi jak długość okresu gwarancji. Im dłuższa tym oczywiście lepiej - świadczy ona bowiem o zaufaniu producenta bądź sprzedawcy do oferowanego urządzenia i w razie potrzeby gotowości do jego naprawy. Problem jednak w tym, że czasem długi okres gwarancyjny jest jedynie chwytem marketingowym, nie mającym zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

  Share
  Czytaj dalej...

Polityka prywatności

Użytkowanie serwisu Niemarkowe.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie przez niego plików cookie (polityka cookies).

Zainteresują Cię również

chinskie-sklepy-internetowe-zakupy-made-in-chinaNiemal wszystko co kupujemy (no, może poza żywnością) wyprodukowano w Chinach. Dlaczego by więc nie...
ceny-benzyny-on-lpg-gdzie-szukac-najtanszych-paliwRosnące ceny paliw nie napawają optymizmem. Tankując, wciąż płacimy więcej i więcej. Warto jednak...
jakie-opony-letnie-wybracKażdej wiosny kierowcy stają przed koniecznością wymiany opon w swoich samochodach z zimowych na letnie....
naziemna-telewizja-cyfrowa-jak-wybrac-dekoder-cyfrowyW Polsce trwa obecnie proces wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej. Aby cieszyć się jej dobrodziejstwem...

Sonda

Czy kiedykolwiek korzystałeś z oferty chińskiego sklepu internetowego?

Tak i jestem zadowolony(a) - 30%
Tak i żałuję - 5%
Nie, ale zamierzam - 20%
Nie i nie zamierzam - 45%

Wszystkich głosów: 20
The voting for this poll has ended on: czerwiec 30, 2013