Części zamienne do samochodu: nowe, używane czy zamienniki?

Używane części zamienneKażdego posiadacza samochodu prędzej czy później czeka smutna konieczność naprawy własnego auta. Niezależnie od marki i gwarantowanej przez producenta niezawodności, pojazdy zawsze psuły się i psuć się będą - choćby dlatego, że narażone są na oddziaływanie warunków zewnętrznych (pogoda, dziurawe drogi) czy kolizje z innymi samochodami.

Pół biedy, jeśli zepsute auto jest objęte gwarancją - wówczas naprawimy je na koszt producenta czy dystrybutora. Najczęściej jednak za naprawę musimy zapłacić sami, a to niestety niemały wydatek. Generują go przede wszystkim bardzo drogie części zamienne, osiągające niekiedy horrendalne ceny - koszt kilku nowych części do auta często potrafi przekroczyć wartość naprawianego samochodu.

Na szczęście istnieją sposoby pozwalające oszczędzić na częściach zamiennych do aut. Dzięki nim nasz samochód powróci do dawnej świetności, nie rujnując przy tym i tak już zapewne skromnego domowego budżetu.

Części zamienne do aut: tańsze zamienniki

Pierwszą z możliwości oszczędzenia na częściach zamiennych do samochodu jest zakup tak zwanych zamienników. Zamienniki to najprościej mówiąc, części samochodowe identyczne z oryginałami, które nie są firmowane logiem producenta danego auta - wytwarzane przez inną, niezależną firmę. Są one tańsze od oryginałów, niestety nie zawsze dorównują im jakością. Nie jest to jednak regułą - w wielu przypadkach dobry zamiennik sprawdzi się równie dobrze, jak część fabryczna. Ba, może się nawet okazać, że część oryginalna i zamiennik są dokładnie takie same i pochodzą z tej samej linii produkcyjnej (firmy produkujące "zamienniki" często dostarczają swoje produkty również koncernom samochodowym), a są zakupione po prostu w dwóch różnych miejscach. Jak zatem wybrać dobry zamiennik? Oto garść porad:

 

 1. Przed zakupem zamiennika do auta objętego gwarancją producenta, upewnij się (np. pytając swojego dealera) czy zastosowanie tego typu części nie narusza jej zasad (grozi utratą gwarancji!).
 2. Nie kupuj części zamiennych pochodzących z niepewnego źródła (bez podanej nazwy producenta, paragonu, faktury, gwarancji oraz bez certyfikatów bezpieczeństwa). Mogą to być niebezpieczne w użyciu podróbki.
 3. Dwie, kompatybilne ze sobą części zamienne mogą się od siebie różnić zarówno wizualnie, jak i pod względem budowy. Poszczególni producenci korzystają z różnych materiałów, stąd mogą się pojawiać różnice w konstrukcji. Zdarza się również, że produkuje się części uniwersalne, pasujące do wielu modelów samochodów, co także jest przyczyną powstawania różnic w ich wyglądzie. Budowa zewnętrzna nie świadczy więc o tym czy dany zamiennik będzie pasował do naszego auta czy też nie.
 4. Aby stwierdzić czy dany zamiennik nadaje się do użycia w Twoim aucie, porównaj go ze zużytą częścią. Jak już wcześniej wspomniano, wygląd zewnętrzny nie ma decydującego znaczenia - powinieneś skupić swoją uwagę na wszelkich otworach, gwintach, wielkościach poszczególnych płaszczyzn. Koniecznie skonsultuj się również ze sprzedawcą (zabierz zużytą część do sklepu) czy swoim mechanikiem.
 5. Przed zakupem zapytaj sprzedawcę o możliwość zwrotu zamiennika, gdyby okazał się nie pasować do Twojego samochodu.
 6. Ceny zamienników mogą charakteryzować się dużą rozpiętością cenową. Niestety nie ma zasady, które części są najlepsze: najtańsze produkty wcale nie muszą być kiepskiej jakości, te najdroższe natomiast niekoniecznie sprawdzą się najlepiej. W przypadku dużego wyboru części różnych producentów, warto zasięgnąć opinii sprzedawcy.

Części używane: oryginalne i w pełni sprawne

Drugim ze sposobów oszczędzenia na drogich częściach zamiennych do aut jest zakup markowych części używanych. W przeciwieństwie do tańszych zamienników, części używane cieszą się dobrą opinią mechaników i kierowców, w związku z czym są chętnie nabywane i stosowane. Dlaczego?

 1. Używane części samochodowe są elementami oryginalnymi, stworzonymi na potrzeby konkretnego auta przez jego producenta (bądź firmowanymi jego logo).
 2. w pełni sprawne i bardzo często posiadają gwarancję rozruchową.
 3. Części używane charakteryzują się wysoką jakością części nowych, przy czym są od nich znacznie tańsze - zwykle przynajmniej 50%, a czasem nawet 60-80%.

Wśród najchętniej kupowanych używanych części zamiennych aut są m.in. opony i felgi, akumulatory, skrzynie biegów, elementy blacharskie czy reflektory. Należy pamiętać, że najlepiej zaopatrywać się w nie w stacjach demontażu pojazdów, gdzie mamy pewność ich legalnego pochodzenia - otrzymamy tam także stosowne dowody zakupu, faktury czy gwarancje. Wystrzegajmy się bazarów, gdzie bardzo często trafiają części kradzione bądź wadliwe. Z dużą dozą ostrożności zaopatrujmy się w części również na Allegro (gdzie można znaleźć wiele bardzo tanich części oferowanych bezpośrednio przez właścicieli rozbitych samochodów).

Share

Komentarze   

 
+1 #1 Allegro 2013-03-22 13:44
Na Allegro można kupić zamienniki.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio na Niemarkowym Blogu...

 • Czy dwuletnia gwarancja może obowiązywać tylko rok?
  Czy dwuletnia gwarancja może obowiązywać tylko rok?

  Wybierając produkt kierujesz się zapewne jego walorami użytkowymi, ceną, jakością wykonania oraz usługami dodatkowymi, takimi jak długość okresu gwarancji. Im dłuższa tym oczywiście lepiej - świadczy ona bowiem o zaufaniu producenta bądź sprzedawcy do oferowanego urządzenia i w razie potrzeby gotowości do jego naprawy. Problem jednak w tym, że czasem długi okres gwarancyjny jest jedynie chwytem marketingowym, nie mającym zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

  Share
  Czytaj dalej...

Polityka prywatności

Użytkowanie serwisu Niemarkowe.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie przez niego plików cookie (polityka cookies).

Zainteresują Cię również

chinskie-sklepy-internetowe-zakupy-made-in-chinaNiemal wszystko co kupujemy (no, może poza żywnością) wyprodukowano w Chinach. Dlaczego by więc nie...
ceny-benzyny-on-lpg-gdzie-szukac-najtanszych-paliwRosnące ceny paliw nie napawają optymizmem. Tankując, wciąż płacimy więcej i więcej. Warto jednak...
jakie-opony-letnie-wybracKażdej wiosny kierowcy stają przed koniecznością wymiany opon w swoich samochodach z zimowych na letnie....
naziemna-telewizja-cyfrowa-jak-wybrac-dekoder-cyfrowyW Polsce trwa obecnie proces wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej. Aby cieszyć się jej dobrodziejstwem...

Sonda

Czy kiedykolwiek korzystałeś z oferty chińskiego sklepu internetowego?

Tak i jestem zadowolony(a) - 30%
Tak i żałuję - 5%
Nie, ale zamierzam - 20%
Nie i nie zamierzam - 45%

Wszystkich głosów: 20
The voting for this poll has ended on: czerwiec 30, 2013