środa, 29 maj 2013 06:52

Czy dwuletnia gwarancja może obowiązywać tylko rok?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wybierając produkt kierujesz się zapewne jego walorami użytkowymi, ceną, jakością wykonania oraz usługami dodatkowymi, takimi jak długość okresu gwarancji. Im dłuższa tym oczywiście lepiej - świadczy ona bowiem o zaufaniu producenta bądź sprzedawcy do oferowanego urządzenia i w razie potrzeby gotowości do jego naprawy. Problem jednak w tym, że czasem długi okres gwarancyjny jest jedynie chwytem marketingowym, nie mającym zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

Dwa lata gwarancji - tak, ale tylko po odpłatnym przeglądzie

Kilka miesięcy temu zakupiłem na Allegro kosę spalinową marki Husar. Spośród wielu podobnych (chińskich) modeli wybrałem ją dlatego, że miała polskiego dystrybutora oraz dwuletnią gwarancję, co w przypadku tanich urządzeń niepewnego pochodzenia (o dużym prawdopodobieństwie zepsucia się) ma niebagatelne znaczenie.

Kosa odmówiła posłuszeństwa po kilku tygodniach użytkowania. Dopiero wówczas zajrzałem do karty gwarancyjnej oraz załączonego regulaminu (któż interesuje się nimi, gdy urządzenie jest sprawne?). Okazało się, że dystrybutor co prawda udziela dwuletniej gwarancji na sprzedawany sprzęt, aby jednak mieć prawo do bezpłatnych napraw w drugim roku, w ciągu pierwszych 12 miesięcy użytkowania kosy należy ją poddać przeglądowi technicznemu. Oczywiście w zakładzie producenta, na własny koszt.

Reasumując, za kosę objętą dwuletnią gwarancją zapłaciłem kilkaset złotych. Chcąc jednak liczyć na wsparcie producenta przez pełne 24 miesiące, muszę ją w najbliższym czasie odesłać na własny koszt oraz zapłacić kilkadziesiąt złotych za przegląd, który jest niczym innym jak tylko wyciąganiem pieniędzy od klienta (warto dodać, że odbyte naprawy gwarancyjne nie są liczone jako przegląd). Wręcz oszustwem, bo o konieczności jego odbycia dowiedziałem się już po zakupie - w ofercie sprzedaży żadnej informacji na ten temat nie było.

Oczywiście, zakupiony w internecie towar (w stanie nienaruszonym) można w ciągu 10 dni odesłać (jednak na własny koszt) i otrzymać zwrot pieniędzy. Powinienem to zrobić, jednak nie zapoznałem się w porę z warunkami gwarancji. Nie popełniajcie tego samego błędu.

A jakie są Wasze doświadczenia z naprawami gwarancyjnymi sprzętu? Piszcie w komentarzach!

 

 

Piotr Niemarkowy

Prowadzeniem naszego Niemarkowego Bloga od kwietnia 2013 roku zajmuje się Piotr Niemarkowy - absolwent ekonomii, a prywatnie miłośnik smart shoppingu - potrafi godzinami analizować oferty sklepowe w celu dokonania optymalnego wyboru i, co najważniejsze, trafnego zakupu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Ostatnio na Niemarkowym Blogu...

Polityka prywatności

Użytkowanie serwisu Niemarkowe.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie przez niego plików cookie (polityka cookies).

Sonda

Czy kiedykolwiek korzystałeś z oferty chińskiego sklepu internetowego?

Tak i jestem zadowolony(a) - 30%
Tak i żałuję - 5%
Nie, ale zamierzam - 20%
Nie i nie zamierzam - 45%

Wszystkich głosów: 20
The voting for this poll has ended on: czerwiec 30, 2013