sobota, 11 maj 2013 11:58

Absurdy PKP

Napisał 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Pociągami podróżuję dość często. Częste opóźnienia, tłok w przedziałach, problemy techniczne, obskurne dworce - zdążyłem już do tego wszystkiego przywyknąć. Nigdy nie miałem jednak problemów z zakupem biletu. Aż do czasu ostatniej przesiadki w Kutnie. Cóż, jedna nocna przejażdżka składem TLK spółki PKP Inter City, a ile wrażeń!

W nocy biletu na PKP nie kupisz...

Nocna podróż na trasie Łódź - Szczecin. Z przesiadką w Kutnie, niestety (dziennie kursuje tylko jeden bezpośredni pociąg między tymi dwoma miastami).

Od kilku miesięcy Kutno (skądinąd jeden z najważniejszych węzłów kolejowych w Polsce) posiada bardzo ładny, świeżo wyremontowany, nowoczesny dworzec. Pasażerowi nic jednak po jego luksusach, jeśli nie dostarcza mu on podstawowych usług. Mam tu na myśli możliwość nabycia biletu. W Kutnie funkcjonują trzy kasy biletowe, wszystkie czynne do godziny 21:00. Bileterzy w godzinach nocnych śpią. Żeby było zabawnie, prawa do snu nie ma z kolei opiekunka toalety, dzielnie pobierająca 2-złotową opłatę od każdego wizytatora nawet w nocy. Widać PKP lepiej opłaca się zarabiać na potrzebach fizjologicznych podróżnych niż na biletach kolejowych...

Sprzedaż biletów przez internet - tak, ale nie w nocy

W dobie smartfonów i mobilnego dostępu do internetu nieczynne kasy biletowe nie stanowią problemu - wszak bilety na pociągi spółki PKP Inter City można nabywać online i to bez konieczności ich drukowania (wystarczy mieć je na komórce). Tak przynajmniej myślałem - do momentu kiedy stanąłem przed koniecznością ich zakupu w godzinach nocnych. Okazuje się, że sprzedaż internetowa oczywiście funkcjonuje (wielokrotnie korzystałem), jednak nie całą dobę - z wyłączeniem okresu 23:30 - 1:00 ("przerwa techniczna"). Takie rzeczy tylko na PKP. Ciekaw jestem na czym polega wspomniana "przerwa techniczna"...

Na szczęście, w przypadku niemożności zakupu biletu na danym dworcu kolejowym, możemy to uczynić bez dodatkowych opłat u konduktora w pociągu. Jechać więc się jakoś da (ostatecznie można też i bez biletu...). Jednak nie tak powinno to wyglądać. No bo po co nam nowe dworce i nowoczesne systemy sprzedaży online, skoro pasażer i tak musi zaopatrywać się w bilet u konduktora?

Piotr Niemarkowy

Prowadzeniem naszego Niemarkowego Bloga od kwietnia 2013 roku zajmuje się Piotr Niemarkowy - absolwent ekonomii, a prywatnie miłośnik smart shoppingu - potrafi godzinami analizować oferty sklepowe w celu dokonania optymalnego wyboru i, co najważniejsze, trafnego zakupu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Ostatnio na Niemarkowym Blogu...

Polityka prywatności

Użytkowanie serwisu Niemarkowe.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie przez niego plików cookie (polityka cookies).

Ostatnio przeczytano

Sonda

Czy kiedykolwiek korzystałeś z oferty chińskiego sklepu internetowego?

Tak i jestem zadowolony(a) - 30%
Tak i żałuję - 5%
Nie, ale zamierzam - 20%
Nie i nie zamierzam - 45%

Wszystkich głosów: 20
The voting for this poll has ended on: czerwiec 30, 2013